Alaphang

Tudományban, művészetben élni és tevékenykedni, amióta az ember önmagáról gondolkodik kiváltság és misztikum, amely egyfajta beavatottság élménnyel ajándékozza meg az önmagát tudósnak vagy művésznek tartó embert. Bár e két gondolatkör szeretne elhatárolóldni a másiktól, ez természetükből fakadóan lehetetlen. A tudomány és a művészet is szeretné magát az emberiség szolgálójaként látni, pedig valójában mindkettő önmagáért van és az ember egyéni boldogságát rejti magában. Miért is? Ha az emberi boldogságnak egyetlen olyan feltétele van, amely nem helyettesíthető, ez pedig a szabadság, pontosabban a döntés szabadsága. A tudományban az ember szabadon gondolkodik, a művészetben szabadon érez. Minden másban, így a társadalmi közéletben, a vallásban, a materiális világban az ember döntései korlátozva vannak. A tudományban az ember megismerni akar, a művészetben alkotni valami mást a megismert világból. Így tudós és művész szabadon kereshet, alkothat, törekedhet a teljességre, miközben mindez boldoggá teheti.

Bejelentkezés

Kapcsolatfelvételi űrlap

London, 7. nap - Meglepetések a medencében, Pars Krisztián remekül kezdett

Nyomtatóbarát változatKüldés E-mailben

Egy hét telt el a XXX. Nyári Olimpiai játékok programjából, jónéhány sportágban befejeződtek a küzdelmek. Véget értek a számunkra nagyon sok kellemes percet szerző judoversenyek, és az úszók is utolsó teljes napjukon vannak túl, szombaton már csak döntőket rendeznek. S egyúttal egy óriási pályafutás végére is érkeztünk: minden idők legeredményesebb olimpikonja, Michael Phelps élete utolsó egyéni versenyét úszta - szombat este a vegyesváltó döntőjében búcsúzik végleg.

A nap embere: Katie Ledecky (USA)

Ismét egy tizenöt éves leányzó lett a nap embere, s ismét az uszodából került ki. Alig több mint egy hónappal ezelőtt tűnt fel az Omahában rendezett amerikai olimpiai válogatóversenyen az 1997 márciusában született Katie, aki élete első komoly versenyén próbált szerencsét, talán csak tapasztalatszerzésből – gondolhatták sokan ekkor. Ledecky viszont nem csak tapasztalatot, hanem olimpiai kvótát is szerzett, miután több mint két másodperccel verte a szám kétszeres világbajnokát, Kate Zieglert. A 800 gyors selejtezői Londonban természetesen nem is okoztak neki problémát, harmadik helyen, simán jutott a döntőbe, ám ott nem akármilyen ellenfelek várták: a 800 és az 1500 friss Európa-bajnoka – előbbiről még lesz szó lentebb –, a korábbi világbajnok Lotte Friis, és természetesen a szám olimpiai- és világbajnoki címvédője, a hazaiak kedvence, Rebecca Adlington. Ledecky meg sem próbált taktikázni, beugrott a medencébe, és szinte rajt-cél győzelmet aratott, hiszen 100 métertől kezdve végig ő állt az élen, 700-ig a világcsúcs részidőin belül úszott, melytől végül mindössze fél másodperccel maradt el. Győzelme megsemmisítő volt, a második helyezett spanyol négy, a végül harmadikként célba érő hazai kedvenc pedig már majdnem hat másodpercet kapott a 800 méteres gyorsúszás olimpiai bajnokától.

Ledecky

A nap magyarja: Kapás Boglárka

A nap egyetlen magyar pontszerzője a szintén a női 800 méteres gyorsúszásban szereplő Kapás Boglárka volt, aki az egész távon stabilan tartotta a hatodik helyét, s egy óriási hajrára is maradt ereje, hiszen a végül az ötödik helyen végző dán Lotte Friis 750-nél még két és fél másodperccel vezetett Boglárka előtt, hogy aztán végül mindössze három századmásodperccel előzze meg a magyar lányt a célban. Kapás Boglárka tizenkilenc éves kora ellenére tapasztalt olimpikon, hiszen már Pekingben is ott volt, 2010-ben a Szingapúrban rendezett I. Ifjúsági Olimpiai Játékokon pedig ő szerezte meg a játékok történetének első magyar aranyérmét 200 pillangón, hogy aztán 400 gyorson gyorsan hozzátegyen még egyet. A debreceni Európa-bajnokságon májusban már a felnőttek közt is aranyérmet tudott szerezni immár 800 gyorson, olimpiai hatodik helyezésével pedig végleg bizonyította: ott a helye a szám szűk elitjében.

Kapás Boglárka

A nap botránya: szándékosan bukott a brit kerékpáros

Szinte hihetetlen, de ismét kipattant egy ügy, mely némiképp hasonlít az ázsiai tollaslabdázók ügyéhez, hiszen egy sportoló ismételten nem törekedett arra, hogy a lehető legjobbját nyújtsa. Phillip Hindes ugyanis szándékosan elesett kerékpárjával. Ezt ráadásul ő maga ismerte el egy interjúban, mint mondta, elégedetlen volt rajtjával, így inkább elesett, hogy újraindulhasson, hiszen a szabályok ezt megengedik bukás esetén. A csapat hamar észbe kapott, és úgy nyilatkoztak, hogy félreértés történt, s a német születésű Hindes szavait félreértették, rosszul fogalmazott. A NOB nem indított vizsgálatot az ügyben, mint elmondták: a tollaslabdázókkal ellentétben Hindes nem fosztotta meg a közönséget a versenytől. A brit csapat végül világrekorddal nyerte az olimpiát, s azt a legyőzött ellenfél is elismerte, hogy jobb ellenféltől kaptak ki, ám egyúttal a szabályok tisztázását is kérték – alighanem teljes joggal.

Hindes

A nap további sztárjai

Michael Phelps, aki pályafutása 21. olimpiai érmét és 17. bajnoki címét szerezte élete utolsó egyéni versenyén. Florent Manaudou, aki életében először indult komoly versenyen 50 méteres gyorsúszásban, és meg is nyerte a négy éve veretlen világcsúcstartó brazil César Cielo előtt.  Victoria Pendleton, aki a kerékpárcsarnokban hazai közönség előtt nyerte meg az olimpiai programban először szereplő női keirint. Tirunesh Dibaba, aki hatalmas fölénnyel védte meg bajnoki címét 10000 méteres síkfutásban, és szerezte meg ezzel harmadik olimpiai bajnoki címét.

Tirunesh Dibaba

A nap semmitmondó statisztikai adata

Az ugróasztalon aranyérmet szerző kínai Dong Dong az olimpiák történetének első olyan bajnoka, akinek megegyezik a vezeték- és a keresztneve. Ehhez kapcsolódik a nap kiábrándító ténye: mindez csak az angolszász átírás szerint igaz, hiszen a két Dong-ot eltérő írásjel jelöli az eredeti névalakban.

Dong Dong

A magyarok szereplése

Megkezdték szereplésüket atlétáink, aranyesélyes kalapácsvetőnk, Pars Krisztián az első helyen jutott a vasárnapi döntőbe! Nem sikerült viszont a továbbjutás a súlylökő Kürthy Lajosnak, aki 21. lett, és Minczer Norbert akadályfutó is kiesett az előfutamában. Farkas Györgyi hétpróbázó egyelőre a 29. helyen áll, a verseny szombaton folytatódik. Remekül kezdett utolsó cselgáncsozónk, Bor Barna, aki a 100+ kg-osok közt a nyolc közé jutott, ám utolsó két mérkőzését szoros küzdelemben elvesztette, így végül a hetedik helyen zárt. Sidi Péter az 50 méteres fekvő lövészetben kis híján döntőbe jutott, de a szétlövés nem sikerült jól, így a 11. helyen végzett, de ez is remek bemelegítés volt fő versenyszáma, a 3x40 lövéses verseny előtt. Ismét kikapott női vízilabdacsapatunk, a spanyolok 13-11-re győztek, így eldőlt, hogy az oroszok ellen játszunk a négy közé jutásért.

Pars

Az utolsó teljes napot rendezték az uszodában, a férfiak 1500 méteres gyorsúszásában Gyurta Gergely a 12. helyen végzett, Kis Gergő viszont a várakozásoktól elmaradva csak a 19. lett. Vegyes délelőttöt zártak vegyesváltóink, hiszen a Cseh-Gyurta-Pulai-Kozma négyes holnap döntőt úszhat, a lányokat viszont szabálytalan váltás miatt kizárták. És maradva a medencében: a hölgyek 3 méteres műugró számában két versenyzőnk is érdekelt volt, Gondos Flóra a 22., Barta Nóra pedig a 25. helyen végzett.

Rekordok

Három világcsúcsot hozott a mai nap, Szergej Martinov fehérorosz sportlövő az 50 méteres fekvő lövészetben, a King-Trott-Rowsell brit kerékpáros-hármas a nők csapatüldözőversenyében, a mindössze 17 éves amerikai Missy Franklin pedig 200 méteres hátúszásban állított fel új rekordot, ideje egészen elképesztő: 2:04,06.

Franklin

Éremtáblázat

Az Egyesült Államok a játékok hetedik napján átvette a vezetést Kínától, az aranyérmek száma 21-20. Dél-Korea továbbra is harmadik, már kilenc aranyéremnél járnak, s közelítenek történetük legsikeresebb, 13 aranyat hozó pekingi szerepléséhez. A briteknél beindult a szekér, újabb három bajnoki címmel már negyedikek a listán, összesesen nyolc van nekik, őket Franciaország, Németország és Olaszország követi. Magyarország a tizenhatodik helyen áll. Etiópia, Fehéroroszország, Kuba és Lengyelország is első aranyát szerezte ma Londonban – utóbbi két ország mindjárt kettőt is.

Szombati menü

A Wembley-ben rendezett atlétikaversenyeken Farkas Györgyi lesz az egyetlen magyar szombaton, aki a hétpróba második napját teljesíti majd. Szép sikereink helyszínére, az uszodába is visszatérünk még egyszer, a 4x100-as férfi vegyesváltók közt Gyurta Daniék az 1-es pályán úsznak a döntőben. Káté Gyula a nyolc közé jutásért bokszol magyar idő szerint negyed öt körül, ellenfele az olasz Mangiacapre, aki még nem szállt ringbe Londonban. A nap utolsó kézilabda-mérkőzését a magyar válogatott vívja, Lékaiék 22:15-kor kezdenek Spanyolország ellen, pólósainkra pedig (remélhetőleg) verhető ellenfél vár 19:20-tól: a házigazda Nagy-Britannia.